Przesyłamy również informacje dotyczące państwowego egzaminu ósmoklasisty, do którego uczeń musi przystąpić oprócz egzaminów klasyfikacyjnych, żeby otrzymać promocję i ukończyć szkołę.
Egzamin w roku szkolnym 2024-25 odbędzie się w terminie głównym w dniach 13, 14 i 15 maja 2025 r.
Wymagania określające zakres wiadomości i umiejętności, których opanowanie jest sprawdzane na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego od roku 2025 znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Edukacji z dnia 28 czerwca 2024 r. (Dz. U. poz. 996), które również załączamy.
Przesyłamy również Deklarację Załącznik 3a, dotyczącą wyboru języka obcego nowożytnego w trzecim dniu egzaminu. Uprzejmie prosimy o wypełnienie nagłówka oraz części A Deklaracji i przesłanie skanu drogą mailową do 30 września 2024 r.
Po potwierdzeniu otrzymania skanu przez Szkołę prosimy o przesłanie Deklaracji pocztą.
Z poważaniem
Dyrektor Szkoły
Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o finansowaniu zadań oświatowych, nasza szkoła zapewnienia dostęp do:
a) podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych, o którym mowa w art. 54 ust. 1 Ustawy.
b) pomocy dydaktycznych służących realizacji podstawy programowej znajdujących się w zasobach szkoły – w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły;
c) udział w konsultacjach umożliwiających przygotowanie do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych, o których mowa w ust. 4. Ustawy.
Szczegóły przedstawiamy na niniejszej stronie www. Zachęcamy, by jak najczęściej z niej korzystać. Znajdziecie tu wszystkie najważniejsze informacje.
29.05.2024 Dot. egzaminów
Dla uczniów, którzy z ważnych, usprawiedliwionych przyczyn nie mogli przystąpić do egzaminów ustalam dodatkowe terminy:
24-26 czerwca 2024 r. lub 26-28 sierpnia 2024 r.
Do egzaminów będzie można przystąpić na wniosek rodziców.
Informujemy, że od 15 lutego 2024 weszła w życie nowelizacja Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniem przestępczości na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Ta ustawa została zmieniona Ustawą o ochronie małoletnich. Powyższe zmiany mają na celu zwiększenie ochrony małoletnich i zapewnienie im bezpiecznego środowiska w różnych instytucjach i placówkach. Zgodnie z art. 10 ustawy, obowiązek wprowadzenia wyżej wymienionych standardów musi być zrealizowany w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tzw. ustawy Kamilka - czyli do 15 sierpnia 2024 r. Jest to tak zwany okres przejściowy, na dostosowanie działalności danego podmiotu (w naszym przypadku szkoły) do zgodności z ustawą. W załączniku przedstawiamy Wam „wersję skróconą” skierowaną do uczennic i uczniów naszej placówki. Zawiera ona m.in. ścieżki postępowania małoletniego, które może zastosować w przypadku wystąpienia wobec niego przemocy czy zagrożenia.
Bardzo prosimy Uczniów i Rodziców o zapoznanie się z tym dokumentem.
informujemy, że z dniem 31.01 Centrum Nauczania Domowego zakończyło rekrutację na rok szkolny 2023/2024 i 5.02 oficjalnie rozpoczęło rekrutację na rok szkolny 2024/2025. Szczegóły dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie: https://domowi.edu.pl/.
Dziękujemy za to, że razem z nami szerzą Państwo ideę edukacji domowej - to dzięki Państwu ta forma edukacji zyskuje coraz większą popularność!
na stronie internetowej CKE oraz stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych zamieszczono materiały dla uczniów 8. klasy szkoły podstawowej oraz ostatnich klas szkół ponadpodstawowych
Materiały są dostępne na stronie CKE pod następującymi linkami:
1) ósmoklasiści: https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/stres-egzaminacyjny-materialy-dla-uczniow-rodzicow-i-nauczycieli/
2) maturzyści: https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-maturalny-w-formule-2023/materialy-dodatkowe/stres-egzaminacyjny-materialy-dla-uczniow-rodzicow-i-nauczycieli/.
Materiały obejmują:
1) Poradnik dla ósmoklasisty i maturzysty
2) Narzędziownik dla ósmoklasisty i maturzysty
3) Zalecenia dla ósmoklasisty, ale mogą z nich również korzystać maturzyści
4) Poradnik dla rodziców
5) Scenariusze zajęć dla nauczycieli.
Prosimy o przekazanie informacji nauczycielom, pedagogom i psychologom szkolnym i zaproszenie ich korzystania z tych materiałów.
15.12.2023
Szanowni Państwo,
w obecnym roku szkolnym 2023/2024 proponujemy zdawanie egzaminów w następujących terminach:
- uczniowie kl. 1-7 - w dniach 27, 28 i 29 maja 2024 r.
- uczniowie kl. 8 - w dniach 17, 20 i 21 maja 2024 r.
Dla uczniów, którzy z ważnych przyczyn nie będą mogli przystąpić do egzaminów klasyfikacyjnych w powyższych terminach, będzie możliwe zdawanie egzaminów w terminach wakacyjnych w dniach 24-26 czerwca 2024 r. lub 26-28 sierpnia 2024 r. Należy wystąpić wówczas do Dyrektora Szkoły o możliwość zdawania egzaminu w terminie wakacyjnym z wnioskiem, który będziemy przesyłać w późniejszym terminie.
Egzaminy będziemy przeprowadzać wyłącznie w formie stacjonarnej, zapraszamy więc na nie serdecznie do Szkoły w Katowicach. Dołożymy wszelkich starań, aby egzaminy były jak najmniej stresujące dla dzieci i dla Państwa.
Dla uczniów kl. 1-3 mieszkających w Wielkiej Brytanii będzie możliwe zdawanie egzaminów w Londynie lub Bedford w drugiej połowie kwietnia 2024 r.
Przypominamy przedmioty, które uczniowie zdają w poszczególnych klasach:
kl. 1-3 - edukacja wczesnoszkolna z informatyką, język angielski (egzaminy zdawane w jednym dniu)
kl. 4 - historia, informatyka, język angielski, język polski, matematyka, przyroda (egzaminy zdawane w ciągu dwóch dni)
kl. 5 - biologia, geografia, historia, informatyka, język angielski, język polski, matematyka (egzaminy zdawane w ciągu dwóch dni)
kl. 6 - biologia, geografia, historia, informatyka, język angielski, język polski, matematyka (egzaminy zdawane w ciągu dwóch dni)
kl. 7 - biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka, język angielski, drugi język obcy, język polski, matematyka (egzaminy zdawane w ciągu trzech dni)
kl. 8 - biologia, chemia, edukacja dla bezpieczeństwa, fizyka, geografia, historia, informatyka, język angielski, drugi język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie (egzaminy zdawane w ciągu trzech dni)
Rodzicom uczniów kl. 8 przypominamy również o obowiązkowym państwowym egzaminie ósmoklasisty, który odbędzie się w terminie głównym w dniach 14-16 maja 2024 r., a w terminie dodatkowym - dla uczniów, którzy z powodów zdrowotnych lub ważnych przyczyn losowych (Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty obowiązująca w roku szkolnym 2023/2024 - pkt. 3.3.1 ust. 1) nie mogli przyjechać w głównym terminie - w dniach 10-12 czerwca 2024 r.
Terminy egzaminów klasyfikacyjnych należy uzgadniać drogą mailową pod adresem sp.katowice@elementarz.edu.pl
Maria Lorek - dyrektor Prywatnej Szkoły Podstawowej Fundacji "Elementarz" w Katowicach
11.12.2023 O egzaminach kwalifikacyjnych
Szanowni Państwo,
w celu organizacji egzaminów klasyfikacyjnych w roku szkolnym 2023/24 dla uczniów edukacji domowej, uprzejmie prosimy w terminie do 21.12.2023 r. o wstępną deklarację zdawania egzaminów z poszczególnych przedmiotów według następującego harmonogramu:
STYCZEŃ 2024 - edukacja dla bezpieczeństwa, przyroda/biologia
LUTY 2024 - geografia, informatyka
MARZEC 2024 - historia, wiedza o społeczeństwie
KWIECIEŃ 2024 - język angielski, matematyka /dla klas 1-3 język angielski/
MAJ 2024 - fizyka, język polski /dla klas 1-3 edukacja wczesnoszkolna z informatyką/
CZERWIEC 2024 - chemia, drugi język obcy
Przypominamy przedmioty, które uczniowie zdają w poszczególnych klasach:
kl. 1-3 - edukacja wczesnoszkolna z informatyką, język angielski
kl. 4 - historia, informatyka, język angielski, język polski, matematyka, przyroda
kl. 5 - biologia, geografia, historia, informatyka, język angielski, język polski, matematyka
kl. 6 - biologia, geografia, historia, informatyka, język angielski, język polski, matematyka
kl. 7 - biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka, język angielski, drugi język obcy, język polski, matematyka
kl. 8 - biologia, chemia, edukacja dla bezpieczeństwa, fizyka, geografia, historia, informatyka, język angielski, drugi język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie
Na podstawie Państwa informacji zorganizujemy grupowe egzaminy i przekażemy informację na temat zaplanowanych spotkań. Egzaminy będziemy przeprowadzać w formie stacjonarnej w Szkole w Katowicach.
Rodzicom uczniów kl. 8 przypominamy również o obowiązkowym państwowym egzaminie ósmoklasisty, który odbędzie się w terminie głównym w dniach 14-16 maja 2024 r., a w terminie dodatkowym - dla uczniów, którzy z powodów zdrowotnych lub ważnych przyczyn losowych (Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty obowiązująca w roku szkolnym 2023/2024 - pkt. 3.3.1 ust. 1) nie mogli przyjechać w głównym terminie - w dniach 10-12 czerwca 2024 r.
Maria Lorek - dyrektor Prywatnej Szkoły Podstawowej Fundacji "Elementarz" w Katowicach
20.11.2023 Dotyczy egzaminu ósmoklasisty 2024
Szanowni Rodzice,
prosimy zapoznać się ze wskazówkami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej wskazującej te obszary, na które warto zwrócić uwagę po analizie ubiegłorocznego egzaminu.
Maria Lorek – dyrektor szkoły
16.10.2023 Konkurs InstaLogic - szansa dla uczniów na wejście do świata programowania
Serdecznie zapraszamy uczniów klas 4-8 do udziału w konkursie matematyczno-informatycznym InstaLogic - tutaj szczegółowe informacje: https://instalogik.pl/. Odbywa się w całości on-line. Jest to świetna okazja do pierwszego spotkania z programowaniem w przyjemny sposób. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań matematycznych i programistycznych oraz propagowanie myślenia komputacyjnego.
Konkurs składa się z 3 etapów.
Etap pierwszy trwa do 30.10 do godziny 20:00 i polega na rozwiązaniu zadań matematyczno-logicznych na platformie.
Do etapu drugiego dostają się osoby w najwyższym wynikiem na skalę ogólnopolską i osoby z najwyższym wynikiem w danej szkole, jeśli wystartowało z niej w konkursie minimum 5 uczniów.
Etap drugi i trzeci poprzedzone są kursami przygotowującymi, co stanowi wartość już samą w sobie.
Każdy uczestnik oraz nauczyciel otrzyma certyfikat, na laureatów czekają dyplomy oraz półroczny kurs Assembly/Python/C++.
Aby uczniowie mogli wystartować w konkursie konieczna jest rejestracja nauczyciela z Państwa szkoły na platformie (rejestracja nauczyciela) oraz zebranie informacji od rodziców, potrzebnych do założenia konta ucznia oraz rodzica (formularz dla rodzica). Rodzice mogą również samodzielnie zarejestrować ucznia.
Tutaj dokładne informacje na temat rejestracja uczestnika (ucznia) przez nauczyciela: https://instalogik.pl/?page=custom&content=instrukcja_zglaszania_uczestnikow
Pozostałe informacje na temat rejestracji: https://instalogik.pl/?page=custom&content=rejestracja_2023
2.10.2023 O egzaminach klasyfikacyjnych
Szanowni Rodzice i Uczniowie!
Informujemy, że chęć zdawania egzaminów w terminie wcześniejszym niż podane przez szkołę, należy ustalić drogą mailową, telefoniczną lub osobiście. Osobą odpowiedzialną jest pan Dariusz Stemplewski.
W załączeniu przesyłamy zapisy Statutu szkoły dotyczące egzaminów klasyfikacyjnych. Przypominamy, że liczbę egzaminów zdawanych w ciągu jednego dnia ustala się z dyrektorem szkoły – jednak nie więcej niż cztery.
Zapisy w Statucie:
§ 58
Klasyfikacja uczniów spełniających obowiązek szkolny poza szkołą
1. Roczna i końcowa klasyfikacja uczniów spełniających obowiązek szkolny poza szkołą odbywa się zgodnie z przepisami rozdziału 3a ustawy o systemie oświaty.
2. Podstawą klasyfikacji uczniów spełniających obowiązek szkolny poza szkołą są roczne egzaminy klasyfikacyjne z zakresu części podstawy programowej obowiązującej na danym etapie edukacyjnym, uzgodnionej na dany rok szkolny z Dyrektorem Szkoły.
3. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się zgodnie z art. 44l u.s.o., przepisami wydanymi na podstawie art. 44zb u.s.o. i zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora Szkoły o którym mowa w ust. 4 poniżej.
4. Egzamin odbywa się w siedzibie Szkoły lub w innym ustalonym przez Dyrektora Szkoły miejscu, w terminie uzgodnionym przez Dyrektora Szkoły z Rodzicem. W uzasadnionych przypadkach Rodzic może wnioskować o dostosowanie warunków, sposobu i formy przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego. Warunki, sposób i formę przeprowadzenia egzaminu klasyfikacyjnego określa Dyrektor Szkoły w formie Zarządzenia. Uzgodnienie terminu następuje drogą telefoniczną, mailową lub za pośrednictwem systemu informatycznego.
5. Uczeń spełniający obowiązek szkolny poza szkołą nie podlega klasyfikacji z zachowania.
6. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej.
7. Dla ucznia, który spełnia obowiązek szkolny poza szkołą nie przeprowadza się egzaminów klasyfikacyjnych z:
1) obowiązkowych zajęć edukacyjnych: plastyki, muzyki, zajęć technicznych i wychowania fizycznego,
2) dodatkowych zajęć edukacyjnych.
8. Egzamin klasyfikacyjny dla uczniów spełniających obowiązek szkolny poza szkołą przeprowadza komisja, w której skład wchodzą:
1) dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły - jako przewodniczący komisji;
2) nauczyciel albo nauczyciele obowiązkowych zajęć edukacyjnych, z których jest przeprowadzany ten egzamin.
9. Przewodniczący komisji, o której mowa w ust. 8 uzgadnia z uczniem spełniającym obowiązek szkolny poza szkołą oraz jego rodzicami liczbę zajęć edukacyjnych, z których uczeń może przystąpić do egzaminów klasyfikacyjnych w ciągu jednego dnia.
10. Podczas egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni - w charakterze obserwatorów - rodzice ucznia.
11.Z egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół, zawierający w szczególności:
1) potwierdzenie tożsamości ucznia i rodzica na podstawie okazanych dokumentów tożsamości,
2) nazwę zajęć edukacyjnych, z których był przeprowadzony egzamin;
3) imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji egzaminacyjnej;
4) termin egzaminu klasyfikacyjnego;
5) imię i nazwisko ucznia;
6) zadania egzaminacyjne;
7) ustaloną ocenę klasyfikacyjną,
8) potwierdza samodzielność wykonania pracy przez ucznia.
12. Do protokołu dołącza się odpowiednio pisemne prace ucznia, zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
§ 59
Termin egzaminu klasyfikacyjnego dla uczniów realizujących obowiązek szkolny poza szkołą oraz usprawiedliwienie nieobecności
1. Egzamin, odbywa się nie później niż w dniu poprzedzającym zakończenie zajęć dydaktyczno- wychowawczych w szkole.
2. W przypadku braku możliwości przystąpienia przez Ucznia do egzaminu w terminie, o którym mowa w ust. 1, jego rodzic może usprawiedliwić tę nieobecność, wskazując jej przyczyny. Przedkłada w tym celu Dyrektorowi Szkoły, nie później niż w dniu 30 czerwca roku kalendarzowego, w którym odbył się egzamin, usprawiedliwienie w formie pisemnej lub ustnej (możliwe jest skorzystanie ze środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość) lub w postaci wiadomości e-mail. W przypadku przedłożenia usprawiedliwienia w formie ustnej lub z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, Dyrektor Szkoły stwierdza przedłożenie usprawiedliwienia w formie pisemnej notatki.
3. W przypadku przedłożenia usprawiedliwienia, o którym mowa w ust. 2 oraz uznania przez Dyrektora Szkoły przyczyn nieobecności Ucznia na egzaminie za usprawiedliwione, Uczeń może przystąpić do egzaminu klasyfikacyjnego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez Dyrektora Szkoły. Dodatkowy termin egzaminu może zostać wyznaczony na miesiąc lipiec lub sierpień.
§ 60
Przedmioty egzaminacyjne dla uczniów realizujących obowiązek szkolny poza szkołą
1. Egzamin klasyfikacyjny dla uczniów spełniających obowiązek szkolny poza szkołą, obejmuje odpowiednio następujące przedmioty:
a) szkoła podstawowa, klasy I-VIII:
• edukacja wczesnoszkolna
• język polski,
• wiedza o społeczeństwie,
• przyroda,
• matematyka,
• historia,
• chemia,
• fizyka,
• informatyka,
• geografia,
• biologia,
• edukacja dla bezpieczeństwa,
• język angielski; wybór języka innego niż język angielski wymaga zgody Dyrektora Szkoły,
• drugi język obcy nowożytny (dla klas VII i VIII).
10 października 2023
Przypominamy Uczniom i Rodzicom, że szkoła organizuje konsultacje z wszystkich przedmiotów egzaminacyjnych. Chętnych prosimy o zgłoszenie na adres mailowy: sp.katowice@elementarz.edu.pl
8.09.2023 Webinaria przedmiotowe
Drodzy Uczniowie!
Przypominamy, że na platformie Centrum Nauczania Domowego (CND) regularnie odbywają się webinaria przedmiotowe, które pomogą Wam przygotować się do egzaminów: www.domowi.edu.pl
Po nawiązaniu kontaktu otrzymacie indywidualny login i hasło.
O działalności CND możecie poczytać TUTAJ.
4.09.2023 Podreczniki i programy nauczania
Prosimy o zapoznanie się z zestawem podręczników i programów nauczania.
Szkoła wypożycza podręczniki wszystkim, którzy chcą je mieć w domu. W tym celu należy skontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo z naszą placówką.
Tel. +48 32 25 25 199
E-mail sp.katowice@elementarz.edu.pl
Osobą odpowiedzialną za wypożyczanie podręczników jest pan Romuald Liberka.
Informujemy też, że uczniowie klas I – III mogą skorzystać z wersji elektronicznej, w tym podręczników interaktywnych, które znajdują się na stronie Podręczniki i ćwiczenia – My i nasz elementarz.
31.08.2023 Witamy w nowym roku szkolnym!
Serdecznie witamy Uczennice i Uczniów edukacji domowej uczących się w Prywatnej Szkole Podstawowej Fundacji „Elementarz” w nowym roku szkolnym 2023/2024.
Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o finansowaniu zadań oświatowych, nasza szkoła zapewnienia dostęp do:
a) podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych, o którym mowa w art. 54 ust. 1 Ustawy.
b) pomocy dydaktycznych służących realizacji podstawy programowej znajdujących się w zasobach szkoły – w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły;
c) udział w konsultacjach umożliwiających przygotowanie do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych, o których mowa w ust. 4. Ustawy.
Szczegóły przedstawiamy na niniejszej stronie www. Zachęcamy, by jak najczęściej z niej korzystać. Znajdziecie tu wszystkie najważniejsze informacje.
5.08.2023 Wymagania edukacyjne
Prosimy o zapoznanie się z wykazem wymagań edukacyjnych: