2017-05-09 - Zaproszenie na bezpłatną konferencję 'Sztuka uczenia - My i nasz Elementarz'

Fundacja „Elementarz”, Stowarzyszenie „Łejery” i Stowarzyszenie Nauczycieli Edukacji Początkowej zapraszają na bezpłatną konferencję

„Sztuka uczenia - My i nasz Elementarz” oraz spektakl „Lekcje z piosenkami” na bazie piosenek elementarzowych w wykonaniu Teatru Piosennego „Łejery”.

 

szczegóły:
http://elementarz.org/konferencja-dla-nauczycieli-sztuka-uczenia-my-i-nasz-elementarz/


2017-04-19 - Ogłoszenie o naborze ofert na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 14 Fundacji Elementarz w Zawierciu - Bzowie

Fundacja Ekologiczna – Wychowanie i Sztuka „Elementarz” ogłasza nabór ofert na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 14 Fundacji „Elementarz”
w Zawierciu.

Oferty kandydatów powinny zawierać:

  1. CV i list motywacyjny
  2. uzasadnienie przystąpienia do konkursu wraz z koncepcją funkcjonowania i rozwoju szkoły
  3. oświadczenie, że kandydat wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie  z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.) w celach przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora.

 

Warunek konieczny – specjalność umożliwiająca organizację kształcenia osób niepełnosprawnych, doświadczenie w pracy z uczniami niepełnosprawnymi, studia podyplomowe lub kurs z zakresu zarządzania oświatą.

 

Oferty należy składać drogą elektroniczną na adres: sekretariat@elementarz.edu.pl wpisując w tytule wiadomości  „Zawiercie – dyrektor”.

Nabór ofert trwa do 15 maja 2017 r.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi  31 maja 2017 r.

 


2017-04-14 - Życzenia Świąteczne

Spokojnych i radosnych Świąt

oraz zdrowia, szczęścia i wielkiej radości.

Niech ten wyjątkowy czas będzie pełen wiary, nadziei i miłości,

a spotkania w gronie najbliższych upływają w miłym

i wiosennym nastroju

 

Fundacja 'Elementarz'

 


2017-04-12 - Medal 25-lecia WOŚP dla Fundacji 'Elementarz'

Sztab działający przy Fundacji 'Elementarz' otrzymał od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy medal i certyfikat za długoletnie granie na rzecz Orkiestry!

Jest to niezwykle miłe wyróżnienie, które dopinguje do dalszej pracy. Oczywiście, nic by się nie działo, gdyby nie pomoc i zaangażowanie setek wolontariuszy, członków Sztabu, sponsorów i darczyńców. Nasze działania podczas styczniowych akcji ratują zdrowie i życie najmniejszych pacjentów i seniorów. Poprzez wspólną pracę dokładamy swoją „cegiełkę” na szczytne cele.

Każdego roku do naszego sztabu WOŚP zgłaszają się dziesiątki osób chcących włączyć się w działania na rzecz potrzebujących.

Jurek Owsiak dziękuje nam za niezwykłą przyjaźń i energię, którą otrzymuje każdego roku podczas Finału. My przesyłamy te podziękowania Wam, razem z wielkim uśmiechem. To nasze wspólne dzieło! I w myśl słów Jurka Owsiaka… „Pamiętajcie, że gramy do końca świata i jeden dzień dłużej”.

 

 

 


2017-03-31 - Trwają zapisy na obóz artystyczny 'Indiańskie lato' w Złatnej

                 

 


2017-03-16 - W Namysłowie powstanie Innowacyjny Żłobek Integracyjny ze środków Velux Foundations

Projekt zakłada stworzenie nowoczesnego żłobka  dla dzieci z Gminy Namysłów, także tych ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Zarówno budynek  żłobka, jak i oferowane w ramach działalności wsparcie będzie unikalne w skali regionu. Budynek będzie zaprojektowany w standardach budownictwa pasywnego. Energia będzie pozyskiwana z naturalnych, odnawialnych źródeł.  Placówka będzie przystosowana do przyjmowania dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. Ponadto żłobek będzie miejscem wsparcia rodziców. Przy żłobku będzie funkcjonować szkoła rodzenia, poradnictwo laktacyjne i chustowe, a także poradnie rehabilitacyjna, psychologiczna i logopedyczna.

Sensoryczny plac zabaw, który powstanie na terenie obiektu będzie bez ograniczeń, przez cały rok dostępny dla wszystkich dzieci z Gminy.

Inicjatywa jest wynikiem współpracy sektora biznesu, administracji samorządowej i sektora NGO. Głównym realizatorem projektu jest Fundacja ELEMENTARZ. Oddanie żłobka planowane jest na wrzesień 2018 r.

 

W kwietniu 2017 r. nastąpiło uroczyste podpisanie umowy w Urzędzie Miejskim w Namysłowie.


2017-02-21 - Rozlicz z nami 1% swojego podatku!

Rozlicz się z Fundacją 'Elementarz'!

Zebrane pieniądze przeznaczymy na doposażenie małych szkół w pomoce dydaktyczne oraz zakup zabawek dla przedszkoli i żłobków.

Dziękujemy za wsparcie!

 

Poniżej zamieściliśmy najnowszy program do rozliczeń PIT. W rubryce dotyczącej przekazania 1% wstawiono numer KRS Fundacji 'Elementarz'.

Program można pobrać bądź skorzystać z wersji on-line uruchamianej w przeglądarce internetowej.

 

 

 

Rozliczenie PIT z PITax.pl

 

 

 


2016-02-02 - Rekordowa kwota zebrana na rzecz WOŚP

Od lat finał WOŚP jest dla nas ważnym wydarzeniem i od lat wolontariusze Sztabu Elementarz aktywnie włączają się w tę akcję. W tym roku sztab liczył 115 wolontariuszy. Najmłodszy miał 5 lat, najstarszy 62. W dniu Finału pogoda i nastroje dopisały wyjątkowo. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy i mieszkańców Katowic poraz kolejny pobiliśmy rekord Sztabu. Zebraliśmy bowiem 76 049, 33 zł!

 

Dziękujemy! ♥

 

25. Finał WOŚP zadedykowano najmłodszym oraz osobom starszym: 'Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom'

 

 


2016-11-30 - Nauczycielki oddziałów przedszkolnych doskonalą swoje umiejętności zawodowe

Dzięki przychylności Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych i Artystycznych w Lesku Pana Grzegorza Brajewskiego odbyły się warsztaty fotograficzne dla nauczycielek z gmin Lesko i Rymanów. Zajęcia w tym zakresie prowadził Sebastian Trafalski nauczyciel Liceum Plastycznego. Pan Sebastian jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych o kierunkach: Rysunek, malarstwo, rzeźba, fotografika i film. Uczestniczkom przekazał podstawowe zasady dobrego fotografowania, w siedzibie szkoły – pracowni fotograficznej w dniu 8 listopada bieżącego roku. Najpierw zaznajomił z rysem historycznym fotografii. Pierwszą trwałą fotografią był obraz wyprodukowany w 1826r przez Josepha Nicephorea Niepcea francuskiego wynalazcę. Produkcja pierwszego zdjęcia wymagała ośmiogodzinnej ekspozycji w słoneczny dzień/ przy próbach odtwarzania eksperymentu uzyskiwano czasy rzędu kilkunastu godzin a w ekstrymalnych warunkach nawet od 40 – 60 godzin./ Natomiast pierwsze zdjęcie kolorowe zostało zrobione w 1861r przez szkockiego fizyka a także przez dwóch francuskich wynalazców. W pełni kolorowa płytka zwana autochromem została wprowadzona na rynek po 1907r. Jan Szczepanik polski nauczyciel, wynalazca zwany „ polskim Edisonem” był autorem 50 wynalazków i kilkunastu opatentowanych pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, tkactwa czy telewizji. Aparat cyfrowy stworzony został w 1975r przez inż Sterea Sassona z Kodaka. Był to raczej prototyp. W pierwszym aparacie cyfrowym zdjęcia zapisywane były na kasecie magnetofonowej za pomocą magnetofonu. Aparat ważył wówczas 4 kilo. Obecnie korzystamy z aparatów kompaktowych lub aparatów lustrzanka. Aparat kompaktowy to aparat o niewielkich rozmiarach, zwartej budowie i uproszczonej obsłudze. Aparat lustrzanka czyli wyższa jakość zdjęć i szeroki zakres manipulacji, głębia ostrości, wymienny obiektyw, szybkość reakcji aparatu, podgląd „analogowy”.

W czasie odbywania warsztatów nauczycielki próbowały wykonywać zdjęcia portretowe, prowadzący zajęcia podał kilka ważnych wskazówek dotyczących tła fotografii, uzyskania odpowiedniego oświetlenia twarzy i wiele innych. Ponadto uczestniczki zajęć zapoznały się z programem pozwalającym poprawić zdjęcia to program Photoshop. Przy pomocy Photoshopu można usunąć niedoskonałości skóry. Wady skóry koryguje się za pomocą punktowego pędzla korygującego. Można też tchnąć więcej życia w oczy. Oczy są zwierciadłem duszy a niewiele można z nich wyczytać jeśli powstaje efekt czerwonych oczu. Photoshopem można przywrócic ich naturalny blask. Można wyczarować jasne białe zęby, wzmocnić kolory. Takie wiadomości z fotografii przekazał uczestniczącym w warsztatach sympatyczny nauczyciel Pan Sebastian Trafalski.

 

Zofia Przygórzewska - Fundacja 'Elementarz'

 

 

 

 


2015-12-30 - Konferencja 'Edukacja ma przyszłość'

26 listopada 2016 r. odbyła się konferencja „Edukacja ma przyszłość” w ramach XIX Zjazdu Stowarzyszenia Nauczycieli Edukacji Początkowej.

Program Konferencji obejmował m.in.: 

 

  • wykład inauguracyjny prof. dr hab. Eugenia Rostańskiej „Edukacja ma przyszłość”,
  • koncert dzieci ze szkoły „Łejery” z Poznania. 'Teatrzyk Piosenny Łejery', zaśpiewał piosenki z 'Naszego Elementarza' w programie pt: 'Śpiewaj z nami - Łejerami'.
  • sesje warsztatowe. Uczestnicy w każdej sesji dowolnie wybierali najbardziej interesujące ich warsztaty':

- Wioletta Jenderko, Joanna Łukasik: 'Matematyczne perpetuum mobile, czyli jak uczyć z pasją',

- Dorota Surman: „Zamek Króla Białego i Króla Czarnego, czyli słów kilka o szachowych pojedynkach'  (wprowadzenie do warsztatu - Paweł - Więcek),

- Jakub Cikała: 'Wykorzystanie potencjału gier w edukacji',

- Danuta Morańska: 'Grywalizacja w szkolnej klasie',

- Tomasz Rygielski:  'Programować każdy może',

- Elżbieta Drygas, Jerzy Hamerski: 'Lekcja z piosenką',

- Małgorzata Boćko, Magdalena Oleksy-Zborowska: ' Którędy droga, czyli wykorzystanie teorii inteligencji wielorakich w praktyce edukacyjnej'
  (wprowadzenie do warsztatu - Maria Lorek oraz Lidia Wollman),

- Beata Stachańczyk: 'Ekoplastyka, czyli recykling twórczy'.

 

  • zwiedzanie stoisk wydawniczych,
  • panel dyskusyjny.